:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C bezchmurnie

Czy należy zobaczyć „GNIEW”?

film i kino , należy zobaczyć „GNIEW” - zdjęcie, fotografia

 

Moim skromnym zdaniem – tak? Ten dramat angielskiej produkcji wchodzi na nasze ekrany w piątek 12 stycznia pt. „Gniew” (org. Romans). I ten polski tytuł bardziej oddaje istotę tego obrazu. Rzecz dzieje się współcześnie w katolickiej Irlandii i dotyczy dramatu, czy też komplikacji życiowych 37-letniego bohatera Malky’ego (świetny Orlando Bloom).

Otóż ten silny mężczyzna – budowlaniec, a raczej rozbiórkowiec z młotem w dłoni uwielbia rozbierać stare kościoły. Stare, co raczej nie zdarza się u nas, bo nowy właśnie powstaje. Zjawia się w nim stary, od lat niewidziany tutaj ksiądz. Jego widok u Malky’ego powoduje silne wzburzenie, nawet chęć (nieudanego) morderstwa. Sprawa z czasem się wyjaśnia, – jako 12 chłopiec był molestowany seksualnie przez tego duchownego, co silnie odbiło się na jego psychice, utrudniło przez 25 lat normalne życie, poprawne stosunki w domu i – co oczywiste – pozytywne relacje z dziewczyną, barmanką Emmy – pubu, do, jakiego często po pracy zagląda z kolegami. Świetny scenariusz pisarza Geoffa Thompsona, znakomita obsada – roli tytułowej, także pozostałych, film tradycyjnie zrealizowany (przewaga bliskich planów) i niespieszny montaż, a przede wszystkim dobrze od strony psychologicznej zbudowane postacie powodują, że obraz ogląda się z zainteresowaniem, mimo wulgaryzmów, jakie – o, dziwo! – nie rażą. Problem molestowania przez księży i hierarchów kościoła katolickiego u nas, mimo że istnieje, nie jest specjalnie nagłaśniany, czy też wałkowany medialnie, w przeciwieństwie do kościołów w USA, Kanadzie czy w Irlandii. Obraz należy zobaczyć, jest tak zrobiony, że nie obraża uczuć ludzi wierzących/praktykujących. Dystrybucja BestFilm.  

Adam St. Trąbiński

 


Czy należy zobaczyć „GNIEW”? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się