:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  12°C pochmurno z przejaśnieniami

Drastycznie zmniejsza się u nas liczebność wróbli - alarmują ornitolodzy

zwierzęta, Drastycznie zmniejsza liczebność wróbli alarmują ornitolodzy - zdjęcie, fotografia

Drastycznie zmniejsza się u nas liczebność wróbli - alarmują ornitolodzy. Choć nie jest to jeszcze gatunek ginący, to jednak liczba tych ptaków maleje z każdym rokiem - poinformował prezes Przemyskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Przemysław Kunysz.

W Polsce występują dwa gatunki wróbli: domowy i mazurek. Drastycznie zmniejsza się liczebność zwłaszcza tego drugiego gatunku, zamieszkującego tereny wiejskie. Jego ulubionym miejscem gniazdowania są np. dziuple wierzb, a tych drzew także jest coraz mniej. Ptaki te są ponadto bardzo wrażliwe na ostre zimy. Przy temperaturze spadającej poniżej minus 20 stopni, wróble chroniły się zwykle w stajniach, stadninach koni itp., których stale na wsi ubywa i ptaki nie mają nawet gdzie nocować.

"To, że w okresie zimowym w miastach prawie nie widzimy już wróbli, wynika również z tego, że ptaki te gromadzą się w duże stada, liczące po ok.300 sztuk i brak ich w innych miejscach" - tłumaczy Kunysz.

Przypomina, że w Europie Zachodniej malejącą liczebność wróbli zaobserwowano już 20 lat temu, zwłaszcza na wsi, dokonywały się tam podobne przemiany, jakie teraz zachodzą w Polsce.

Forum Komorów - Krzysztof Gralak


Drastycznie zmniejsza się u nas liczebność wróbli - alarmują ornitolodzy komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się