:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C pochmurno z przejaśnieniami

„Dzieło życia” dla Palecznego

konkursy plebiscyty, „Dzieło życia” Palecznego - zdjęcie, fotografia

Jeden z najwybitniejszych polskich pianistów, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych oraz pedagog muzyczny – Piotr Paleczny otrzyma w tym roku Nagrodę im. Cypriana Kamila Norwida „Dzieło życia”. Oto nominacje w pozostałych kategoriach nagrody: Literatura, Muzyka, Sztuki plastyczne, Teatr – za dzieło lub kreacje powstałe w 2017 roku.

Poetka, prozaik i wokalista

W kategorii Literatura nominowani do nagrody zostali: poetka i dziennikarka Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu, prozaik i historyk Wojciech Chmielewski za powieść Belweder gryzie w rękę oraz wokalista, autor tekstów piosenek i opowiadań Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki.

Muzykolog, multiinstrumentalistka i klawesynistka

Nominacje w kategorii Muzyka otrzymali: muzykolog Michał Klubiński za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej, multiinstrumentalistka Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017 i klawesynistka Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego wystawionej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Malarz, grafik i rzeźbiarze

W kategorii Sztuki plastyczne do nagrody Kapituła nominowała malarza i grafika Antoniego Fałata za obraz Europa, który został pokazany na wystawie sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli. Wśród pretendentów do uhonorowania znaleźli się również grafik i rysownik Andrzej Kalina za wystawę moja POLSKA podróż prezentowaną w Galerii DAP w Warszawie oraz rzeźbiarze Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę Kucz/Pastwa, którą można było obejrzeć w Galerii Salon Akademii w Warszawie.

Aktor, reżyser, muzyk, grafik i performer

Statuetkę w kategorii Teatr odbierze jeden spośród trzech nominowanych w tej dziedzinie sztuki: muzyk, grafik, performer i reżyser Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za realizację przedstawienia Cezary idzie na wojnę i za reżyserię Siedem pieśni o awangardzie, aktor Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu Ojciec granym na deskach teatru Ateneum w Warszawie oraz reżyser Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania wystawianego w Teatrze Polskim w Warszawie.

Laureaci

Nazwiska laureatów w poszczególnych dziedzinach sztuki ogłoszone zostaną podczas uroczystej Gali wręczenia nagród 24 września 2018 r. – w dniu urodzin Norwida – na Zamku Królewskim w Warszawie. Laureaci otrzymają statuetki oraz nagrody pieniężne w wysokości 20 tys. zł, a laureat nagrody „Dzieło życia” - 25 tys. zł.

 

LAUREAT NAGRODY „DZIEŁO ŻYCIA” – Piotr Paleczny

 

LITERATURA

 • Maria Bigoszewska za tom poetycki Wołam cię po imieniu, wyd. FORMA
 • Wojciech Chmielewski za powieść Belweder gryzie w rękę, wyd. Iskry
 • Paweł Sołtys za zbiór opowiadań Mikrotyki, wyd. Czarne

 

MUZYKA

 • Michał Klubiński za książkę Bohdan Wodiczko. Dyrygent wobec nowoczesnej kultury muzycznej, wyd. UNIVERSITAS
 • Maria Pomianowska za kierownictwo artystyczne Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – 2017
 • Lilianna Stawarz za kierownictwo muzyczne opery Farnace Antonio Vivaldiego, Teatr Stanisławowski w Łazienkach Królewskich w Warszawie

 

SZTUKI PLASTYCZNE

 • Antoni Fałat za obraz Europa, wystawa sztuki polskiej w Parlamencie Europejskim oraz Galerii Katarzyny Napiórkowskiej w Brukseli
 • Andrzej Kalina za wystawę moja POLSKA podróż, Galeria DAP w Warszawie
 • Jan Kucz i Janusz Pastwa za wystawę Kucz/Pastwa, Galeria Salon Akademii w Warszawie

 

TEATR

 • Grzegorz Laszuk i KOMUNA Warszawa za przedstawienia Cezary idzie na wojnę i Siedem pieśni o awangardzie
 • Marian Opania za tytułową rolę w spektaklu Ojciec, teatr Ateneum w Warszawie
 • Iwan Wyrypajew za inscenizację spektaklu Wujaszek Wania, Teatr Polski w Warszawie.

 

 


„Dzieło życia” dla Palecznego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się