:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C zamglenie

Festiwal „CHOPIN I JEGO EUROPA” rozpoczęty

koncerty, Festiwal „CHOPIN EUROPA” rozpoczęty - zdjęcie, fotografia

Uroczystym koncertem w czwartek w Teatrze Wielkim z udziałem naszego pianisty Szymona Nehringa oraz Orkiestry Akademii Beethovenowskiej pk Jeana-Luc Tinauda rozpoczęto kolejny, już 14-sty festiwal „Chopin i jego Europa.

To bodaj największa impreza tego typu w naszym kraju, największa i znacząca dla Warszawy, do tego stopnia, iż niektórzy mieszkańcy stolicy (i okolic) mimo pełni upalnego lata zmieniają plany, by jednak wysłuchać rewelacyjnych koncertów. Trzy tygodnie – 50 koncertów od symfonicznych do kameralnych i recitali w znakomitej międzynarodowej obsadzie. Tegoroczny Festiwal znakomicie wpisuje się w hasło „Od Chopina do Paderewskiego” będąc elementem obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Na konferencji poprzedzającej imprezę jej dyrektor artystyczny (i w zasadzie kreator repertuarowy) Stanisław Leszczyński z satysfakcją podkreślił znaczenie festiwalu dla promocji polskiej muzyki – po raz pierwszy w takim wymiarze i w międzynarodowym wykonaniu. Po raz kolejny odkrywamy dzieła wielkiego Polaka i patrioty Ignacego Paderewskiego. Wsparła go swoją wypowiedzią dyr. anteny radiowej – Dwójki Polskiego Radia, która to przeprowadzi 41 transmisji (w formie bezpośredniej i zapisu do późniejszego odtworzenia) Małgorzata Małeszko. Np. instrumentalne, koncertowe wykonanie opery Moniuszki „Halka” będzie szło ze Studia PR im. Lutosławskiego (piątek 24 sierpnia g. 20) na anteny m.in. BBC, pomimo trwającej tam serii koncertów Promos. Zespół Europa Galante i Fabio Biondi (uznany kameralista – skrzypce/fortepian czy klawesyn – dyr. orkiestry) są wprost zachwyceni dziełem Moniuszki. Polska replika tego koncertowego wykonania wg Leszczyńskiego przewidziana jest na przyszły rok. Wydarzeń artystycznych – tych specjalnych na takim Festiwalu – jest co niemiara, wystarczy wspomnieć specjalnie napisany polonez przez Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę symfoniczną i zgrany na koncercie inauguracyjnym. Czy seria świetnych płyt CD: wydanie po 25 latach oczekiwań Koncertu Fortepianowego D-dur Haydna wykonaniu Argerich/Maisky z towarzyszeniem Orkiestry Agnieszki Duczmal; Sonaty es-moll i Humoresek Paderewskiego w wykonaniu Kevina Kennera (wystąpi on na Festiwalu bodaj dwukrotnie), czy koncertu Fortepianowego a-moll Paderewskiego przez Dang Thai Sona. 

Oczywiście tak olbrzymia impreza nie byłaby możliwa bez wsparcia licznych dobrodziejów – miasta stołecznego, koncernu Orlen czy firmy Lotto. Tutaj rąbka tajemnicy finansowej uchyliła jej przedstawicielka – 19 gr od każdej wydanej w tej firmie przez nas złotówki idzie na specjalny fundusz kulturalny – w sumie Lotto wsparło takie działania suma 2 mld zł, zaś sam Festiwal 157 mln zł od początku działania. Zachęcamy gorąco (nomen - omen) do udziału w koncertach, a z braku możliwości do słuchania transmisji na antenie radiowej Dwójki.

Tekst & foto: Adam St. Trąbiński

 

 


Festiwal „CHOPIN I JEGO EUROPA” rozpoczęty komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się