:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  5°C zamglenie

Informacje sierpniowe w Muzeum Dulag 121

Kiedy: 2018-08-18 , godzina: 14:00 | Gdzie: Pruszków dawne ZNTK

historia, Informacje sierpniowe Muzeum Dulag - zdjęcie, fotografia

Dawne warsztaty kolejowe w Pruszkowie jako zabytek techniki i architektury przemysłowej

– spacer historyczny

18 sierpnia o godz. 14. zapraszamy na kolejny spacer z cyklu Pruskoviana poświęcony historii Warsztatów Kolejowych na Żbikowie. Tym razem po terenie dawnego ZNTK oprowadzą nas dr hab. Zbigniew Tucholski oraz mgr inż. Stefan Fuglewicz. Spotykamy się przy Muzeum Dulag 121.

Na terenie dawnych Warsztatów Kolejowych na Żbikowie obok nowoczesnych hal znajdziemy budynki z XIX i XX wieku, które są pozostałościami po kolejowej przeszłości tego obszaru. Dwaj znawcy i badacze kolejnictwa oraz fortyfikacji, a także specjaliści w zakresie ochrony i konserwacji zabytków, oprowadzą nas po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego i opowiedzą o zabytkowych obiektach znajdujących się na tym terenie.

Uczestnicy spaceru będą mogli poznać historię dawnych warsztatów Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej na Żbikowie, spojrzeć na ich relikty z perspektywy historii kolejnictwa i fortyfikacji. W trakcie spotkania omówione zostaną także zagadnienia konserwatorskie związane z ochroną zabytkowych obiektów dawnych warsztatów. Będzie okazja dowiedzieć się, jak wiele cennych zabytków mamy na terenie naszego miasta i jaką mają historię.

Serdecznie zapraszamy.

 

Powstańcze Powązki – spacer historyczny

W 74. rocznicę Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer historyczny po wojskowych Powązkach szlakiem powstańczej Warszawy. Spotykamy się w niedzielę, 19 sierpnia o godz. 15. przy głównej bramie Cmentarza Wojskowego od strony ulicy Powązkowskiej. Spacer poprowadzi przewodnik Karol Karasiewicz.

Cmentarz Wojskowy na Powązkach jest największym i najważniejszym pomnikiem historycznym w Warszawie. Leżą tu bowiem prochy ludzi, którzy przelali krew za najważniejsze sprawy polskie w XIX i XX wieku. Jest jak otwarta księga historii Polski, gdzie zapisano grobami dramatyczne wydarzenia.

W 74. rocznicę Powstania Warszawskiego zapraszamy na spacer, którego celem jest zaprezentowanie historii powstańczych oddziałów oraz ich żołnierzy, poległych w walkach w Warszawie, pochowanych na Cmentarzu Wojskowym. Spacerując wśród kwater oddamy hołd oddziałom, batalionom i zgrupowaniom powstańczym. Spacer obejmie takie miejsca jak kwatery oddziałów Powstania Warszawskiego, pomniki ku czci Powstania, a także pojedyncze groby żołnierzy oraz groby symboliczne.

Przy każdej kwaterze, przewodnik Karol Karasiewicz opowie o walkach, jakie odbywały się w danej dzielnicy, przedstawi najważniejsze wydarzenia z 63. dni walk, a także zaprezentuje sylwetki bohaterów walczącej Warszawy.

Spacer potrwa około 2,5 – 3  godzin.

 

 

 

 


Informacje sierpniowe w Muzeum Dulag 121 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się