:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C bezchmurnie

Jubileusz Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa

koncerty, Jubileusz Sławka Wierzcholskiego Nocnej Zmiany Bluesa - zdjęcie, fotografia

Sławek Wierzcholski i zespół Nocna Zmiana Bluesa 23 lutego br. dali koncert na 35-lecie swojej twórczości w Centrum Promocji Kultury Na Podskarbińskiej 2 na warszawskim Grochowie.

Wystąpił wybitny showman, polski bluesman, wirtuoz harmonijki ustnej, wokalista, dziennikarz, organizator festiwali bluesowych, współzałożyciel Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego – Sławek Wierzcholski laureat Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wraz z zespołem Nocna Zmiana Bluesa.

Zespół Nocna Zmiana Bluesa gra ten rodzaj muzyki wraz z elementami folku, jazzu i piosenki autorskiej. Muzycy mają w swoim dorobku ponad 20 wydanych płyt, setki koncertów w Polsce i zagranicą i nadal występują na scenie odnosząc sukcesy. Podczas koncertu wystąpili oprócz Sławka: Marek Dąbrowski – gitara, Witold Jąkalski – gitara, Piotr Dąbrowski – gitara basowa, Grzegorz Minicz – bębny oraz gościnnie w utworze „Nie damy się” - Wanda Kwietniewska, wokalistka zespołu Wanda i Band. Sławek Wierzcholski prezentował się nad wyraz interesująco w tradycyjnych czerwonych spodniach, z pasem, w którym znajdowało się 12 harmonijek ustnych. Podczas koncertu dał popis swoich umiejętności. Jest wokalistą o ciekawej, mocnej barwie głosu z charakterystyczna chrypką i mistrzem gry na harmonijce. Napisał dwa podręczniki do nauki gry na tym instrumencie. Podczas koncertu nawiązał do jej historii. Jest to instrument starszy od bluesa, ma różne modele i rozmiary. Inną ciekawostką była tara do prania, na której zagrał perkusista zespołu.

W repertuarze koncertu znalazło się kilkanaście utworów m.in.: „Szósta zero dwie”, „100 km”, „John Lee Hooker”, „Blues Train”. Podczas koncertu nie obyło się bez wspomnień, np. o wspólnych nagraniach z zespołem Dżem i kilkukrotnych występach w zakładach karnych. Do tych ostatnich nawiązuje utwór „Zakratowana cela”, którą zaśpiewał basista Piotr Dąbrowski. Utwór, wykonywany niegdyś z Ryszardem Riedlem „Chory na bluesa” tradycyjnie zakończył koncert. Rozśpiewana publiczność chętnie zapewniała, że na niego choruje i nie chce wyzdrowieć. Na bis usłyszeliśmy utwór „Amazing Grace”. Życzymy artystom następnych 35 lat grania, Go Ahead !!!

Tekst & foto: Tomasz Trąbiński

 

 

 


Jubileusz Sławka Wierzcholskiego i Nocnej Zmiany Bluesa komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się