:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C bezchmurnie

Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza

Kiedy: 2018-03-25 , godzina: 17:00 | Gdzie: Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku ul. Gołębia 1 05-807 Podkowa Leśna

rozrywka, Muzeum Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza - zdjęcie, fotografia

Cezary Maciej Dąbrowski

Ur. 9 marca 1968 r. w Skierniewicach – artysta wszechstronny: poeta, prozaik, pianista, perkusista, kompozytor. Początkowo uczył się gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie. W 1992 otrzymał dyplom ukończenia Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w zakresie gry na perkusji. W tym samym roku zdobył Nagrodę Główną oraz Nagrodę Specjalną za wykonanie czterech kompozycji na kotły Elliotta Cartera w Konkursie Muzyki XX Wieku Dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym z okazji Światowych Dni Muzyki przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej.

   W 2014 roku Dąbrowski wydał swój pierwszy tom poetycki Wiersze sercem pisane. W 2015 roku ukazała się jego autorska płyta Zaplątany w Twoje włosy, zawierająca deklamacje wybranych wierszy oraz miniatury fortepianowe w wykonaniu autora. W tym samym roku ukazał się drugi tom poetycki Brudnopis. W 2016 roku, nakładem Oficyny Wydawniczej „Agawa”, poeta wydał swoją trzecią książkę – Ech, żywocie… Jego wiersze spotykają się z uznaniem czytelników oraz krytyki. Wybitny krytyk Krzysztof Masłoń określił autora tomu mianem artysty z Bożej Łaski, zaś recenzent Tomasz Zbigniew Zapert nazwał Dąbrowskiego objawieniem polskiej poezji XXI stulecia. W 2017 roku, ukazała się książka zatytułowana Wierszem i Prozą, i tomik wierszy satyrycznych Osobliwości , gdzie w metaforyczny sposób opisuje zachowania ludzi poprzez ukazywanie świata zwierząt. W 2018 roku, nakładem Wydawnictwa LTW, Dąbrowski wydaje książkę zatytułowaną Dalej, będącą zbiorem jego swoistych liryk, satyr i opowiadań.

 

Mira Żelechower – Aleksiun

Polska malarka, pochodzenia żydowskiego. W latach 60., 70. i jeszcze na początku 80. uprawiała twórczość przez jednych zaliczaną do "nowej figuracji", przez drugich nazywaną "realizmem magicznym". Na licznych płótnach artystki pojawiały się wyraziście przedstawiane postaci i przedmioty, zwykle w prowokacyjnie, jakby surrealistycznie zaaranżowanych wnętrzach o niecodziennym klimacie np. „Katalog westchnięć”. Malarka często tworzyła portrety. Obrazy Żelechower - Aleksiun przez długi czas ukazywały świat brzydkich kobiet i mężczyzn, świat bez żadnych - także kolorystycznych – upiększeń. Przełomem dla autorki był wyjazd do Izraela w 1987 roku, który   wprowadził  Mirę na ścieżkę żydowskiej tradycji.  Bardzo ciekawie pisze o artystce Karolina Szykier – Koszucka : Mira –kobieta odważna, bezkompromisowa, nauczona aktywnej walki o wolność, walczy też o swoje prawo do interpretacji. Wydała 54 interpretacje Parszy (fragmentów Tory) – zawierających zarówno  komentarze malowane, jak i pisane. Stworzyła Kalendarz pamięci wg. Brunona Schulza oraz serię obrazów „Rut. Za zasłoną. Ester. Za zasłoną”. Łączy judaizm z fascynacją silnej kobiecości.

 

 

 


Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się