:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  3°C bezchmurnie

Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza!

Kiedy: 2018-09-16 , godzina: 17:00 | Gdzie: Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Podkowa Leśna, ul. Gołębia 1

wystawy, Muzeum Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza! - zdjęcie, fotografia

Notka o wystawie

Zorganizowana przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku wystawa „Stulecie grupy Skamander” wpisuje się w ogólnopolskie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierwsze grupowe wystąpienie skamandrytów, noszących jeszcze miano pikadorczyków, miało bowiem miejsce 29 listopada 1918 roku, czyli zaledwie kilkanaście dni po 11 listopada. Poza tym bez odzyskanej przez Polskę wolności zawiązanie się formalne takiej grupy poetyckiej jak Skamander byłoby niemożliwe.

Poza kontekstem ogólnohistorycznym celem wystawy jest przypomnienie świetności poetyckiej skamandrytów i pokazanie związków, jakie łączyły Jana Lechonia, Antoniego Słonimskiego, Juliana Tuwima i Kazimierza Wierzyńskiego ze stawiskim domem Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów.

W tym celu na wystawie zostały pokazane unikalne rękopiśmienne i ikonograficzne archiwalia oraz dzieła sztuki ze zbiorów Muzeum w Stawisku, odzwierciedlające historię i działalność grupy Skamander. W przestrzeni ekspozycyjnej znalazły się rzeźby, a na ścianach obrazy, rysunki i grafiki autorstwa artystów współpracujących ze skamandrytami: Romualda Kamila Witkowskiego, Janiny Konarskiej, Jerzego Mieczysława Rytarda, Heleny Roj-Kozłowskiej i Jerzego Hryniewieckiego. Spośród prac plastycznych na szczególną uwagę zasługują nieznane rysunki Antoniego Słonimskiego i popiersie Jarosława Iwaszkiewicza dłuta Ireny Baruch. Wśród archiwaliów znalazła się korespondencja między poetami, ich notatki, szkice, fotografie upamiętniające wspólne przedsięwzięcia, pierwsze wydania tomów poetyckich z dedykacjami.

Wystawa „Stulecie grupy Skamander” i towarzyszący jej katalog – będące same w sobie ważkimi wydarzeniami – są częścią przedsięwzięcia kulturalnego zorganizowanego przez Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku o jeszcze szerszym wymiarze: w maju 2018 roku została zorganizowana w Stawisku XVIII edycja ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Jarosława Iwaszkiewicza. Tegoroczny temat przewodni brzmiał: „Czy wszystko w pył obrócę, czy… Polskę obudzę” – Poeci grupy poetyckiej Skamander i niepodległość. W konkursie przygotowanym przez Ewę Cieślak, kustosz Muzeum w Stawisku, wzięło udział kilkuset uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Przed uczestnikami konkursu i ich nauczycielami zostało postawione zadanie odnalezienia wśród twórczości skamandrytów wierszy, które ukazywałyby ich stosunek do odzyskanej w 1918 roku wolności.

Wernisaż wystawy „Stulecie grupy Skamander” zbiegł się zarazem z zakończeniem XVIII edycji „Dialogu Dwóch Kultur”, międzynarodowych spotkań pisarzy, naukowców i muzealników, głównie z Polski i Ukrainy, których Muzeum w Stawisku jest współorganizatorem. W programie wieczoru w Stawisku znalazła się – oprócz wernisażu wystawy – promocja książki Wieże, stanowiącej obszerny wybór wierszy Jarosława Iwaszkiewicza w przekładzie Dmytra Pawłyczki, ukraińskiego poety, tłumacza, pierwszego ambasadora wolnej Ukrainy w Polsce, przyjaciela Jarosława Iwaszkiewicza. Książka, opatrzona posłowiem Dmytra Pawłyczki oraz wstępem Mariusza Olbromskiego, wydana została dzięki wsparciu Ambasady RP w Kijowie.    

Ponadto z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano w Stawisku cykl ośmiu spotkań poświęconych poszczególnym skamandrytom, na które złożą się pokazy filmów Wiktora Skrzyneckiego, koncerty muzyki poważnej, wykłady monograficzne o poszczególnych skamandrytach. Przewidziane jest także spotkanie z Ludwiką Włodek, prawnuczką Jarosława Iwaszkiewicza, autorką książki Pra.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Starosty Powiatu Grodziskiego.


Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów zaprasza! komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się