:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Nie żyje Jakub Erol twórca Polskiej Szkoły Plakatu - miał 77 lat

film i kino , żyje Jakub twórca Polskiej Szkoły Plakatu miał - zdjęcie, fotografia

Jakub Erol jest jednym z twórców słynnej Polskiej Szkoły Plakatu. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Dyplom uzyskał w 1968 roku. 

Artysta jest autorem blisko tysiąca plakatów filmowych, w tym m.in. do filmu „Andriej Rublow” w reż. Andrieja Tarkowskiego, wyróżnionego nagrodą Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na Festiwalu w Cannes w 1969 roku. Do jego słynnych prac należą także poster do filmów „Gwiezdne wojny” George'a Lucasa, „Amadeusza” Milosa Formana, „Serpico” Sydneya Lumeta, „Frantic” Romana Polańskiego, „Paciorki jednego różańca” Kazimierza Kutza czy „Rejs” Marka Piwowskiego.  

Został pięciokrotnie wyróżniony w konkursie plakatów filmowych „The Hollywood Reporter” w Los Angeles oraz wielokrotnie za „Najlepszy Plakat Warszawy”. Za swoją twórczość w tej dziedzinie otrzymał także prestiżową nagrodę im. Tadeusza Trepkowskiego. Brał udział w Ogólnopolskim Biennale Plakatu Polskiego.

Urodził się w 1941 roku w Zamościu z matki Polki i ojca Turka, zmarł w czwartek w Warszawie w wieku 77 lat. Pogrzeb odbędzie się w najbliższych dniach w Łodzi. 

Foto z archiwum Jakuba Erola

 

 

 

 


Nie żyje Jakub Erol twórca Polskiej Szkoły Plakatu - miał 77 lat komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się