:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  -5°C bezchmurnie

Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie z Muzeum Dulag 121

Aktualności_, Niedzielne wyprawy powstańczej Warszawie Muzeum Dulag - zdjęcie, fotografia 

Muzeum Dulag 121 zaprasza na trzeci spacer historyczny z tegorocznego cyklu „Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie” prowadzonych przez Karola Karasiewicza poświęcony pierwszym dniom Powstania Warszawskiego na Woli. Spotykamy się 3 września, w niedzielę, o godz. 16 pod Kamienicą pod Gigantami (Al. Ujazdowskie 24).

 

Spacer 3. Śródmieście Południowe: Głuchoniemi i niemiecki generał w powstańczych szeregach

3 IX 2017, godz. 16:00. Miejsce zbiórki: Kamienica pod Gigantami (Al. Ujazdowskie 24)

Trasa: Plac Trzech Krzyży, Al. Ujazdowskie, Prusa, Frascatti, Wiejska, Hoża, Wilcza. Czas przejścia: ok. 2-3 h

 

Ostatni, trzeci spacer poświęcony będzie trwającym przez całe Powstanie walkom w Śródmieściu Południowym w okolicach Placu Trzech Krzyży. Rejon ulic Wiejskiej, Prusa iFrascatti był wówczas niemiecką dzielnicą, a w budynkach sejmowych stacjonowały znaczne niemieckie siły. Polacy starali się obronić przede wszystkim Szpital Świętego Łazarza i przejścia ze Śródmieścia na Czerniaków oraz odpierać ataki Niemców w okolicach Muzeum Narodowego. Walczyły tam m.in. kompanie Batalionu „Miłosz” (m.in. kompanii Kazimierza Leskiego „Bradla”, kuriera Polskiego Państwa Podziemnego wypełniającego misje w przebraniu niemieckiego generała), plutonu Głuchoniemych z Instytutu Oftalmologicznego, a począwszy od września 1944 r., po wycofaniu ze Starego Miasta, plutonu porucznika Kazimierza Jackowskiego „Torpedy” z Batalionu „Miotła” z Ursusa. W częściach dzielnicy zajętych przez powstańców powstawały szpitale dla rannych, np. szpital powstańczy przy Hożej 13 czy przy Mokotowskiej 55. Plac Trzech Krzyży wykorzystywany był także jako miejsce alianckich zrzutów dla powstańców.

 

Muzeum DULAG 121
3 Maja 8a, 05-800 Pruszków
tel.: (22) 758 86 63, kom: 696-591-295
e-mail: [email protected]
www.dulag121.pl
http://www.facebook.com/dulag121

 

 

 

 


Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie z Muzeum Dulag 121 komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się