:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C zamglenie

Pasikowski kręci film o Nowaku-Jeziorańskim

film i kino , Pasikowski kręci Nowaku Jeziorańskim - zdjęcie, fotografia

 

W przestronnych pomieszczeniach Muzeum Powstania zaprezentowano we wtorek 17 bm. ekipę jaka tworzy nowy obraz Władysława Pasikowskiego pt. „KURIER” – w podtytule: „Wyścig z czasem właśnie się rozpoczął”. W momencie prezentacji producenci mieli już a sobą ponad 10 dni zdjęciowych, na ogólną zaplanowaną liczbę ok. 45. To bardzo dużo, bo nieujawniony budżet jest znaczny.

Producentem wykonawczym jest Scorpio Studio („Jack Strong”, „Sęp”) przy ścisłej współpracy (także finansowej) Muzeum Powstania i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej – producentami: Jan Ołdakowski, Dariusz Gawin, Sylwia Wilkos i Klaudiusz Frydrych, a prawa do dystrybucji (w Polsce) zabezpieczyło sobie Kino Świat. Mecenasem filmu „Kurier” jest PGE, czyli Polska Grupa Energetyczna. Jak ujawnił Jan Ołdakowski przygotowania do tej kolejnego – sensacyjnego w wymowie – obrazu trwały kilka lat, i trzeba przyznać, iż producenci są „naczytani” w Nowaku, przygotowani od strony historycznej, faktograficznej. Bo temat jest historyczny – ma zwrócić uwagę przede wszystkim młodych widzów na ten bolesny fragment naszej historii. Na pewno pomoże tym młoda wiekiem ekipa aktorska: Philippe Tłokiński (młody i zdolny, z międzynarodowym doświadczeniem, absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Saint-Etienne) grający młodego wtedy Jana Nowaka-Jeziorańskiego; Patrycja Volny – w roli Marysi (sekretarka w Londynie?); Julie Engelbrecht – (po raz pierwszy w Polsce) – grająca Boris; Grzegorz Małecki – grający gen. Bora-Komorowskiego; Rafał Królikowski – grający gen. Stanisława Tatara; Mirosław Baka – w roli gen. Tadeusza Pełczyńskiego; Zbigniew Zamachowski – w roli gen. Antoniego Chruściela-Montera, czy Sławomir Orzechowski – jako Stanisław Mikołajczyk.

Już z tej obsady widać, że obraz pokaże naszego „kuriera” na dwa – trzy miesiące przed Powstaniem i w jego trakcie. I tu jest kłopot, bo życiorys Nowaka-Jeziorańskiego starczył by na kilka filmów, lub na kilkudziesięcioodcinkowy serial. Mimo argumentów autora mniejszej relacji, iż znał dobrze bohatera i wielokrotnie spotykał się z nim, nie sposób było dopytać się, jaki fragment jego życiorysu obejmie – to tajemnica twórców scenariusza – Władysława Pasikowskiego i Sylwii Wilkos. Zapewne kluczowa scena będzie lądowanie Nowaka wolno latającą, ale potrzebującą krótkiego ‘rozbiegu’ Dakotą DC3 koło wsi Żabne w rejonie Wierzchosławic w pobliżu Tarnowa, i jej dramatyczny start kiedy zabrała na pokład fragmenty niemieckiej rakiety V2 zdobytej przez wywiad AK (niespełna na tydzień przed Powstaniem).

Pozostaje czekać na premierę „Kuriera” pod koniec I kwartału 2019 r. i … polecić naszym Czytelnikom powtórne zajrzenie do wspomnień („Kurier z Warszawy”) legendarnego kuriera-dyrektora RWE, oczywiście, wizja twórców obrazu może się różnić od słów Nowaka, ale to takie prawo filmu.   

 

Tekst & Foto: ADAM ST. TRĄBIŃSKI

 

 


Pasikowski kręci film o Nowaku-Jeziorańskim komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się