:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Płatne parkingi w Pruszkowie: będą czy nie?

urzędy i administracja , Płatne parkingi Pruszkowie będą - zdjęcie, fotografia

 


 

„To nie jest tak, że nie ma sensu rozmawiania o sprawach płatnego parkowania – stwierdził starosta Maksym Gołoś – sens jest zawsze” – odnosząc się do sugestii władz miasta Pruszkowa.

Zdanie to padło wieczorem podczas spotkania w środę 29 listopada w Liceum im. T. Zana poświęconego problemom miejsc parkingowych i strefy płatnego parkowania zorganizowanego przez Starostwo Powiatowe oraz Agencję UPStarter. Otóż Agencja ta zgłosiła się jakiś czas temu do Starostwa z propozycją przeprowadzenia badania ankietowego wśród mieszkańców, mając własne środki na takowe. Opracowano kilkanaście szczegółowych pytań, zebrano 1390 odpowiedzi (większość elektronicznie); przeprowadzono warsztaty. Ustalono, że 75% mieszkańców Pruszkowa uważa, iż zaparkowanie w centrum stwarza kłopoty – jest trudne za względu na brak miejsc parkingowych. Większość respondentów – 60% była przeciwna wprowadzeniu strefy płatnego parkowania, a 66% badanych stwierdziło, ze nie rozwiązuje to problemu braku miejsc. Parkowanie jest ważne, bo w badaniu wyszło – 56% pytanych wskazuje, że nie korzysta z komunikacji miejskiej. Niemalże połowa mieszkańców, jacy wzięli udział w ankiecie posiada dwa, lub więcej samochodów. Po odczytaniu wyników ankiety na sali rozpoczęła się dość ożywiona dyskusja, mimo niewielkiego udziału zainteresowanych. Parokrotnie zabierał głos wice prezydent miasta Andrzej Kurzela, wyjaśniając z pozycji urzędu złożoność problemu i podkreślając, iż władze miasta wiele razy przymierzały się do rozwiązania sprawy. Chodzi m.in. o to, że część ulic jest w gestii miasta, cześć jest „powiatowa” a na dodatek mieszkaniec – członek PSM (Pruszkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej) zauważył, iż wiele powierzchni w centrum jest w gestii właśnie Spółdzielni. Dodając, że wprowadzenie niewielkich płatnych stref spowoduje nieustanne ich powiększanie. Inny mieszkaniec zauważył, że w głównych ciągach handlowych chodniki i miejsca postojowe blokują cały dzień właściciele sklepów i ich pracownicy. Radny Dymura zauważył, iż okoliczne miejscowości uregulowały problem (są płatne miejsca), ale każda miejscowość ma swoją specyfikę. Rozważano wiele pomysłów – łącznie z „wyrzuceniem” parkingów poza ścisłe miasto, np. na tereny pól parzniewskich. Głosy „za” i ”przeciw” były podzielone; prawdopodobnie w najbliższej przyszłości sprawa parkowania nie zostanie rozwiązana i problem odżyje za jakiś czas. Ale warto na ten temat rozmawiać – jak parokrotnie zaznaczył starosta Maksym Gołoś.

Adam St. Trąbiński
Foto. Tomasz Malczyk  

 

 

 


Płatne parkingi w Pruszkowie: będą czy nie? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się