:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C bezchmurnie

Potop szwedzki

Aktualności_, Potop szwedzki - zdjęcie, fotografia4 miliardy PLN - tyle wyniosły zniszczenia spowodowane przez wojska szwedzkie w Polsce w latach potopu 1655 - 1660.


Zniszczono całkowicie: 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. Wywieziono lub zniszczono wiele dóbr kultury oraz duże ilości dokumentacji. Liczba ludności zmniejszyła się o 40 proc. (źródło: opracowanie Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego).


Więcej informacji znajduje się na stronie: http://www.polen-gustav.pl.


Fundacja oczekuje, że Szwecja odbuduje przynajmniej jeden ze zniszczonych zamków, który może być przeznaczony na Centrum Współpracy między Polską i Szwecją. Dotychczasowe starania Fundacji, aby Szwecja rozważyła naszą propozycję, pozostaje bez odpowiedzi.


...czujemy się upoważnieni do wystąpienia z sugestia podjęcia szerszej współpracy przy odbudowie wybranego obiektu architektonicznego zniszczonego w czasach potopu na terytorium Polski, który symbolicznie mógłby służyć kontaktom kulturalnym badaczy I specjalistów zajmujących się nie tylko stosunkami polsko-szwedzkimi w epoce nowożytnej, ale byłyby miejscem wszechstronnej współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z Królestwem Szwecji w wielu dziedzinach współczesnych relacji politycznej, gospodarczej i kulturalnej


prof. Miroslaw Nagielski
Uniwersytet Warszawski


 ***


Książka „Zniszczenia dokonane przez Szwedów w Polsce w latach 1655-1660” opracowana została przez naukowców Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Zawiera szczegółowe dane dotyczące zniszczeń dokonanych przez wojska pod dowództwem szwedzkim w latach 1655-1660.
Zniszczenia spowodowały, ze Polska przez około 100 lat nie była w stanie przywrócić gospodarki, kultury i budownictwa do stanu przed inwazja. Świadectwa zniszczeń istnieją do dzisiaj.
Fundacja Odbudowy Zniszczeń Dokonanych w czasie potopu szwedzkiego stawia sobie za cel przypomnienie naszym sąsiadom te odległe czasy i zmotywowanie szwedzkie instytucje, organizacje społeczne i obywateli do odbudowy choćby jednego zniszczonego obiektu w Polsce. Odbudowany obiekt mógłby być przekazany stronie szwedzkiej i służyć, jako miejsce współpracy polsko-szwedzkiej oraz propagowania dorobku kulturalnego, gospodarczego i społecznego Szwecji w Polsce.


Sławian Krzywiński
Fundacja Odbudowy Zniszczeń dokonanych w czasie potopu szwedzkiego
Ul. Sochaczewska 110, 05-850
Ozarow Mazowiecki/Macierzysz


***


Nie wiem czy 350 lat później czyli po ponad 1/3 tysiąclecia można prosić o wybaczenie za cierpienia i zniszczenia, których w Polsce dokonały wojska pod dowództwem Szwedów, ale ubolewamy gdyż spowodowane wtedy na ziemiach polskich zniszczenia były tak ogromne iż Polacy zapamiętali je jako swoisty potop.


Tomas Bertelman
Ambasador Królestwa Szwecji


 

 

 


Potop szwedzki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się