Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Akademia Niepodległości. W niedzielę, 2 czerwca, o godz. 15. naszym gościem będzie prof. Piotr Szlanta z Uniwersytetu Warszawskiego, który wygłosi wykład poświęcony historii Powstania Wielkopolskiego oraz postaci gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego.
Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii Polski jako jedyna tak duża i udana insurekcja. Doprowadziło ono do wyzwolenia spod władzy niemieckiej niemal całej Wielkopolski. Walki rozpoczęły się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, kiedy to Niemcy, wzburzeni polskimi uroczystościami towarzyszącymi wizycie Paderewskiego, zorganizowali przemarsz oddziałów wojskowych przez miasto.
W pierwszym okresie Powstania, do końca roku 1918, Polakom udało się zdobyć większą część Poznania. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy to przejęto lotnisko Ławica i w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski.
Z uwagi na dotkliwy brak oficerów polskiego pochodzenia z zaboru pruskiego Komisariat Naczelnej Rady Ludowej zwrócił się o pomoc do władz w Warszawie. Piłsudski na wojskowego dowódcę Powstania przysłał gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, który zreorganizował oddziały powstańcze i przeforsował decyzję o poborze poszczególnych roczników, a także organizował regularną Armię Wielkopolską, która w szczytowym momencie liczyła ponad 100 tys. żołnierzy.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany pomiędzy Niemcami a państwami Ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. Powstanie zakończyło się sukcesem.
Przyjmę do sprzątania Pana na teren zewnętrzny. Serwis od poniedziałku do piątku 19zł netto/ godzina. Mile widziane doświadczenie w obsłudze..
GO SPORT to jedna z największych sieci sklepów sportowych w Europie. W Polsce Go Sport obecny jest od 1998 roku i w sposób dynamiczny rozwija swoją..
Powstanie Wielkopolskie. Sylwetka gen. Dowbora-Muśnickiego w Muzeum Dulag 121 komentarze opinie