:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  20°C bezchmurnie

Pruszkowskie Dęby Katyńskie

Posadzono je w 2011 r. i wtedy to odbyły się pierwsze uroczystości upamiętniające trzech obywateli naszego powiatu, jacy zginęli na Nieludzkiej Ziemi. Co roku w rocznicę mordu katyńskiego mamy smutną uroczystość przywołującą tamten czas. Tegoroczna podniosła uroczystość miała miejsce w piątek 13 kwietnia na dziedzińcu (także w sali sportowej) Szkół Sportowych i Ogólnokształcących przy ul. Gomulińskiego. Pogoda i udział znamienitych gości dopisały.

Uroczystości rozpoczęły się od przygotowania pocztów sztandarowych oraz od wystawienia wart honorowych. Warty wystawiły: Asystę Honorową Dowództwo Garnizonu Warszawa i Policyjną Asystę Honorową – Komenda Stołecznej Policji, zaś poczty sztandarowe: Zespół Szkół Sportowych i Ogólnokształcących; Światowy Związek Żołnierzy AK; Powiat Pruszkowski; Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie; Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej; Gimnazjum nr 3; Szkoły Podstawowe nr. 10 i 2. Goście zajęli miejsca w Sali Sportowej szkoły: Łukasz Kamiński (reprezentujący Ministra MON, Mariusza Błaszczaka); dr Dariusz Gołaszewski (reprezentujący dyr. Biura Edukacji Narodowej IPN prof. Jerzego Eislera); Maksym Gołoś – Starosta; Krzysztof Rymuza – wice-starosta; Michał Landowski – wice-prezydent Pruszkowa; inspektor Dariusz Minkiewicz (dept. Biura Prewencji KGP) i nadkomisarz Krzysztof Musielak (dyr. Biura Historii i Tradycji KGP) i wielu, wielu innych. A także Strzelcy ze Stowarzyszenia Strzelcy Rzeczpospolitej i księża na czele z dziekanem Marianem Mikołajczakiem.

Po powitaniu przez gospodarza dyr. Szkól Łukasza Borkowskiego prowadzenie uroczystości oddano parze uczniów. Głos zabrał Maksym Gołoś i w krótkim zwięzłym przemówieniu podkreślił wyjątkowy dzień i wyjątkową rocznicę, żyjący tu i teraz stanowią bardzo ważne ogniwo pamięci. Następnie odniósł się do dwu słów: „hańby” i „honoru”. Do sprawców kłamstwa katyńskiego, w jakim przez dziesiątki lat utrzymywał społeczeństwo panujący reżim i jego różnorakie organizacje, mimo, że ludzie i tak wiedzieli „swoje”; reżim jaki współpracował ściśle z totalitarnym system sowieckim, bo był z jego nadania. Sprawa honoru jest wpisana w duszę polskiego żołnierza, każdy Polak w mundurze ma poczucie prawdy i honoru – o czym przypominają organizatorzy uroczystości, a symbolem tego jest guzik, krzyż i obraz Matki Boskiej.

Następnie obejrzeliśmy i wysłuchaliśmy prawie 90 min. montażu literacko-muzycznego (multimedialnego) w wykonaniu uczniów klas: II GA, III GA, I LA, I SMS i III LSC przygotowanego przez nauczycielkę historii i kreatorkę całości – Małgorzatę Włodek pn. „W służbie Polsce i Narodowi”. Trzeba przyznać, iż początkowo młodzież realizowała widowisko anemicznie, ale z czasem – z wielkim zaangażowaniem. I to ona była bohaterem dnia. Pomysłodawczyni siedziała za laptopem i reżyserowała przedstawienie obrazujące losy Polaków służących w Legionach Piłsudskiego (odtwarzał go wysoki młodzian z rudym wąsem), Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, Policyjnym Szwadronie Śmierci walczącym z bolszewikami w 1920 r.; udziale Polaków w II wojnie światowej; zabijanym przez NKWD na terenie ZSRR, walczących Powstaniu Warszawskim i na wszystkich frontach świata; mordowanych w więzieniach komunistycznej Polski oraz strzegących bezpieczeństwa Polski współcześnie. Oczywiście nie obyło się gromadnego śpiewu słynnych „Guzików” i innych mniej, lub bardziej znanych pieśni, a temperatura w Sali podniosła się z 22 do 27,5 stopnia C.

Końcowym akcentem uroczystości było odczytanie Apelu Pamięci już na dziedzińcu przez oficera WP i złożenie kwiatów i wieńców przez delegacje. W ten sposób uczczono pamięć nadkomisarza policji państwowej Antoniego Bąka, aspiranta Stefana Kaliskiego zamordowanych w Kalininie w 1940 r. oraz majora rezerwy – Władysława Gomulińskiego zamordowanego 23 kwietnia 1940 w Katyniu.

Tekst&foto: ADAM ST. TRĄBIŃSKI

 

 

 


Pruszkowskie Dęby Katyńskie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się