:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C lekkie zachmurzenie

Spacer po terenie dawnego ZNTK - Historia Warsztatów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej

historia, Spacer terenie dawnego Historia Warsztatów Kolei Warszawsko Wiedeńskiej - zdjęcie, fotografia

 

15 lipca 2018 r. o g. 12. Muzeum Dulag 121 serdecznie zaprasza na spacer historyczny po terenie dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego w Pruszkowie. Spacer poprowadzi znawca historii Pruszkowa - Szymon Kucharski.

 

Żbikowskie Warsztaty Kolejowe przez lata stanowiły charakterystyczny fragment miasta, a ich dzieje są ściśle związane z historią Pruszkowa.

W 1904 roku warsztaty zyskały status największego pracodawcy w Pruszkowie. Ich rozbudowa stała się także impulsem do rozwoju Żbikowa – w sąsiedztwie Warsztatów szybko zaczęły wyrastać liczne kamienice, powstała szkoła kolejowa a w późniejszym okresie osiedle pracownicze i szpital, które stały się zalążkiem szybko rozwijającej się dzielnicy przemysłowej zwanej Żbikówkiem.

 

Po dwudziestu latach od likwidacji Warsztatów, na dawnym terenie ZNTK (obecnie Millennium Logistic Parks) znajdują się zabytki kolejowej przeszłości terenu – przepiękny budynek administracyjny, szkoła kolejowa, hale naprawcze, budynki techniczne czy wieżyczki strażnicze z okresu okupacji.

 

Podczas spaceru przewodnik Szymon Kucharski zaprowadzi nas do niedostępnych na co dzień miejsc na terenie dawnych Zakładów, a także opowie o najważniejszych wydarzeniach z historii Warsztatów.

 

Spacer potrwa około 2 godziny i rozpocznie się przy siedzibie Muzeum Dulag 121.

 

 

 

 


Spacer po terenie dawnego ZNTK - Historia Warsztatów Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się