:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C zamglenie

Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa – Pruszków

organizacje pozarządowe , Tędy Przeszła Warszawa Marsz Pamięci Warszawa Pruszków - zdjęcie, fotografia

Z okazji Dnia Pamięci o Ludności Cywilnej Powstańczej Warszawy Starosta Powiatu Pruszkowskiego i Muzeum Dulag 121 serdecznie zapraszają na coroczne Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 30 września rozpoczniemy Obchody Marszem Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa”, na który złożą się warszawski X Marsz Niepokonanych i pruszkowski III Marsz Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

30 września 2018 r. po raz kolejny ulicami Warszawy i Pruszkowa przejdzie Marsz Pamięci „Tędy Przeszła Warszawa” organizowany przez Muzeum Dulag 121, Powiat Pruszkowski i Fundację Edukacji Historycznej, przy współpracy z IPN i Urzędem do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Warszawska część Marszu rozpocznie się o godz. 11. spod Arsenału (ul. Długa 52) i przejdzie dalej wcześniej ustaloną trasą. Ze względu na kolizję z Maratonem, Marsz nie może wyruszyć z Placu Krasińskich a pruszkowska o godz. 14. przy kościele św. Kazimierza przy ul. Kraszewskiego. Ze względu na kolizję z Maratonem, Marsz nie może wyruszyć z Placu Krasińskich.

Organizując Marsz Pamięci pragniemy upamiętnić mieszkańców stolicy, którzy między sierpniem a październikiem 1944 roku zginęli w masowych egzekucjach i bombardowaniach oraz tych, którzy przeżyli gehennę wypędzenia z walczącego a potem grabionego, burzonego i palonego przez okupanta miasta. Większość z nich, szacuje się, że nawet do 650 tysięcy osób, trafiła do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Wypędzani ze swoich domów, zabierali ze sobą przeważnie tylko to co było pod ręką. Wygłodzeni i przerażeni, niepewni swego jutra byli gnani przez płonące miasto. Po długim, wykańczającym marszu docierali do obozu w Pruszkowie, gdzie w skrajnie trudnych warunkach czekali na selekcję, podczas której decydowano o ich dalszych losach. 150 tysięcy z nich trafiło na przymusowe roboty na terenie III Rzeszy. 350 tysięcy osób, uznanych za niezdolnych do pracy, zostało skazanych na tułaczkę po terenie Generalnego Gubernatorstwa, gdzie ich przetrwanie zależało od pomocy ze strony mieszkańców miast i wsi udręczonych trwającą 5 lat okupacją. 60 tysięcy więźniów obozu przejściowego w Pruszkowie zostało zesłanych do obozów koncentracyjnych. W tym trudnym czasie z ofiarną pomocą wypędzonym ruszyli mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Tysiące osób udzielało wówczas wsparcia więźniom, organizując pomoc medyczną, finansową i żywnościową na terenie obozu i poza jego murami. Dzięki nim z obozu w Pruszkowie udało się wyprowadzić – legalnie lub nielegalnie – około 100 tysięcy osób.

Podczas Obchodów pragniemy oddać hołd zarówno Powstańcom jak i Cywilnej Ludności Warszawy, której przyszło żyć w walczącym mieście i przeżyć dramat wygnania, a także tym, którzy często z narażeniem życia, nieśli im bezinteresownie i ofiarnie pomoc.

 

Zostań rekonstruktorem podczas Marszu Pamięci!

Chcielibyśmy, aby w Marszu Pamięci oprócz profesjonalnych rekonstruktorów wzięli również udział mieszkańcy Warszawy, Pruszkowa i okolic. Zachęcamy wszystkie osoby, które chciałyby wcielić się w role wypędzonych warszawiaków bądź osób im pomagających do zgłoszenia się na warsztaty historyczno-rekonstruktorskie organizowane przez Muzeum Dulag 121 i Fundację Edukacji Historycznej.

 

Terminy warsztatów w Pruszkowie

Muzeum Dulag 121 (ul. 3 Maja 8A) – 20 i 27 września g. 18.00

Zgłoszenia: [email protected], tel.: (22) 758 86 63

Więcej informacji na temat Obchodów, Marszu i warsztatów na stronie www.dulag121.pl oraz pod numerem telefonu: (22) 758 86 63

 

 

 


Tędy Przeszła Warszawa. Marsz Pamięci. Warszawa – Pruszków komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się