:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  9°C zamglenie

Uroczysta sesja Rady Miasta Pruszkowa na 100-lecie

urzędy i administracja , Uroczysta sesja Miasta Pruszkowa lecie - zdjęcie, fotografia

W otwartym latem Centrum Dziedzictwa i Sportu w ub. czwartek odbyła się uroczysta i zarazem ostatnia w tej kadencji Sesja Rady Miasta. Była ona – jak zwykle – otwarta dla mieszkańców, i była to też okazja by choć pobieżnie od wewnątrz zobaczyć Centrum. W krótkim otwierającym przemówieniu Przewodniczący rady Krzysztof Biskupski podkreślił znaczenie tej sesji, jej rocznicowy charakter wpisujący się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości na naszym terenie. Podobne w charakterze wystąpienie miał prezydent miasta – Jan Starzyński, lecz nawiązujący do idei i rozwoju samorządności. Miłą niespodzianką było wręczenie okolicznościowych dyplomów i plakietek Honorowym Obywatelom Miasta Pruszkowa. Zostali nimi dobrze znani naszej społeczności: Irena Horban, Tadeusz Hubert Jakubowski i Zdzisław Zaborski.

Pani Irena wygłosiła krótkie, acz ważne przemówienie w którym podkreśliła znacznie wyróżnienia, przypomniała swoją całożyciową pracę dla naszego miasta oraz przypomniała nazwiska pierwszych Honorowych Obywateli: adwokata i prawdziwego ludowca Adama Bienia (1899-1998) i niezwykłego księdza Romana Indrzejczyka (1931-2010). Zaś Pan Tadeusz zwrócił uwagę zebranym na historię miejsca na którym się znajdują: kiedy tu były łąki i mokradła – to pradolina Wisły, wypasaliśmy tu krowy i paliliśmy ogniska, a w nich piekliśmy kartofle.  Następnie oficjalnie nadano nazwę dla Centrum: <Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Sportu im. 100-lecia Odzyskania Niepodległości>. Potem zaproszony prof. dr hab. Antoni Dudek zaprezentował wykład historyczny, rzecz jasna nawiązujący do rocznicy, „Drogi do niepodległości 1918”. Był to równie ciekawy i pouczający moment (takiej wiedzy nigdy za wiele) uroczystości. W części lżejszej nawiązano do epoki – choć może niezbyt dokładnie – uraczeni zostaliśmy krótkim programem muzycznym. Były to piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga „Zapomniana piosenka” w wykonaniu kwintetu Tango Fogg z prowadzącym show wokalistą-aktorem z Poznania Radosławem Elijsem. Po koncercie uczestnicy Sesji i goście udali się w kuluary na słodkie co nieco.

 

Adam St. Trąbiński

Foto. Tomek Malczyk


Uroczysta sesja Rady Miasta Pruszkowa na 100-lecie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się