:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C pochmurno z przejaśnieniami

Uwaga na na „dziki padłe” w powiecie pruszkowskim - (ASF) afrykański pomór świń

Kiedy: 2017-12-19 , godzina: 01:00

zwierzęta, Uwaga „dziki padłe” powiecie pruszkowskim (ASF) afrykański pomór świń - zdjęcie, fotografia

Afrykański pomór świń (ASF) to groźna choroba wirusowa, na którą chorują WYŁĄCZNIE ŚWINIE I DZIKI. Ludzie NIE SĄ wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, stąd choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Występowanie ASF wśród dzików stanowi jednak bardzo poważne zagrożenie dla trzody chlewnej. Wirus ASF może przez długi czas utrzymywać się w zwłokach padłych dzików, dlatego powinny być one usuwane ze środowiska. Powiat Pruszkowski objęty został najniższą strefą ochronną (oznacza to, że do tej pory na terenie powiatu nie wykryto ognisk ASF).

Celem prowadzonej przez Główny Inspektorat Weterynarii akcji informacyjnej jest wsparcie działań zmierzających do eliminacji wirusa, poprzez usuwanie ze środowiska martwych dzików, potencjalnie zakażonych ASF. Ścisłe przestrzeganie poniższych zasad zminimalizuje ryzyko ewentualnego rozprzestrzenienia się choroby, w tym ryzyko wprowadzenia ASF do gospodarstw,w których utrzymywane są świnie.

Przez „dziki padłe” należy rozumieć zwłoki dzików (w tym dzików zabitych w wypadkach komunikacyjnych) świeże lub w dowolnym stadium rozkładu, w tym również kości dzików.

 Jak postępować po znalezieniu padłego dzika?

  • jeżeli to możliwe, oznakować miejsce znalezienia zwłok dzika w celu ułatwienia ich odnalezienia przez właściwe służby;
  • powstrzymać się od dotykania zwłok dzika i pozostawić je w miejscu znalezienia;
  • zgłosić fakt znalezienia padłego dzika do właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii lub najbliższej lecznicy weterynaryjnej lub straży miejskiej lub miejscowego koła łowieckiego: w trakcie zgłoszenia należy podać miejsce znalezienia zwłok (np. charakterystyczne punkty orientacyjne lub współrzędne GPS), dane osoby zgłaszającej (w tym numer telefonu kontaktowego), liczbę znalezionych zwłok dzików w danym miejscu, ewentualnie stan zwłok padłych dzików (stan ewentualnego rozkładu, wyłącznie kości);

W związku z zagrożeniem ASF:

  • w lesie nie wolno pozostawiać żadnych odpadków żywnościowych;
  • należy powstrzymać się od wywoływania hałasu, który powoduje płoszenie dzików (w tym używania sprzętów lub pojazdów powodujących hałas);
  • nie spuszczać psów ze smyczy;
  • należy pamiętać, iż zgodnie z prawem, na obszarach występowania ASF, osobom mającym kontakt z dzikami nakazuje się stosowanie środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się ASF, w tym odkażanie rąk i obuwia;
  • należy przestrzegać zasady, że osoba, która znalazła padłego dzika, a tym samym mogła mieć kontakt z wirusem ASF, przez 72 godziny po tym fakcie, nie powinna wchodzić do miejsc, w których utrzymywane są świnie i nie wykonywać czynności związanych z obsługą świń.

W związku z pojawiającymi się na terenie województwa mazowieckiego potwierdzonymi przypadkami zakażenia dzików wirusem ASF (Afrykański Pomór Świń) gminy powiatu pruszkowskiego zostały uznane za obszar ochronny.

Wirus nie jest niebezpieczny dla człowieka.

W przypadku stwierdzenia na terenie Miasta Pruszkowa padłych dzików należy niezwłocznie zawiadomić:

Powiatowego Lekarza Weterynarii w Pruszkowie
ul. Gordziałkowskiego 5
05-800 Pruszków
tel.: 22 758 88 19

Zespół Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Pruszkowa
tel.: 22 735 87 13

Straż Miejską w Pruszkowie
tel.: 986 lub 22 735 88 52

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa
tel.: 22 735 88 16, 22 735 87 88

Ulotka znalezienie dzika

Ulotka strefa ochronna

http://www.wiw.mazowsze.pl/index.php/choroby-zakazne/2014-09-10-12-23-39/afrykanski-pomor-swin

 

 

 

 


Uwaga na na „dziki padłe” w powiecie pruszkowskim - (ASF) afrykański pomór świń komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się