Zapowiadaliśmy je od dawna, w końcu w listopadzie się odbyły. W sumie zgłosiło się kilkadziesiąt osób, ale w praktyce było nieco inaczej. Inicjatorem warsztatów była wójt Gminy Michałowice Pani Małgorzata Pachecka a sponsorem sama gmina. Organizatorem warsztatów była Agencja Profil wydawca gazety Głos Pruszkowa oraz portalu internetowego www.gpr24.pl
Pierwsza sesja w sobotę 9 listopada br. (z czterech tematycznych zaplanowanych) zgromadziła ok. 15 osób i poświęcona była prasie drukowanej i cechom wolnego zawodu dziennikarza jako takiego. Zebraliśmy się w sali posiedzeń Rady Gminy Michałowice, świetnie wyposażonej w urządzenia mulitimedialne.
Sesje prowadził redaktor Adam St. Trąbiński z „Głosu Pruszkowa”, rozpoczęto od dwóch krótkich prezentacji: rola/praca dziennikarza śledczego na podstawie znanych filmów typu „Wszyscy ludzie prezydenta”, „Czwarta władza” czy „Obywatel Jones” i drugiej – Dziennikarstwo. Następnie redaktor naczelny dwutygodnika „Mocne Strony” Jacek Sulewski mówił o pracy w swoim medium, po nim dynamiczne wystąpienie miał red. Jerzy Mosoń z anglojęzycznego magazynu „Polish Market”. W końcowej fazie sesji odbyła się dyskusja wraz z zebranymi, poświęcona głównie dziennikarstwu śledczemu i różnym uwarunkowaniom.
Tydzień później – 16 listopada liczba uczestników powiększyła się do ok. 20, głównie za sprawą udziału klasy medialnej LO w Komorowie. Redaktor Trąbiński przedstawił historię telewizji w naszym kraju aż po czasy współczesne, po przerwie kawowej ponad dwie godziny redaktor Jolanta Erol wraz z operatorem filmowym Maciejem Bugajakiem przeprowadziła zajęcia praktyczne z młodzieżą w zakresie właściwej dykcji i zachowań przed kamerą. Nie obyło się bez ciekawostek z pracy w samej redakcji telewizyjnej – na przykładzie jej pracy w TVP.
Potem dyplomowany operator telewizyjny (40 lat pracy dla różnych stacji, głównie amerykańskich) Maciej Bugajak zademonstrował sprzęt, zasady pracy i swe krótkie filmy.
Zebrana młodzież zadawala wiele ciekawych pytań. Trzecia sesja zaplanowana na sobotę 23 listopada na życzenie młodzieży miała być też poświęcona pracy z kamerą i montażowi wizyjnemu, odbyła się – powiedzmy – częściowo ze względu na nikłą frekwencję, co w zdumienie wprawiło organizatorów.
Warsztaty zawieszono, a szkoda, bo w programie były warsztaty radiowe (montaż, praca w newsroomie, itp.) oraz sesja nowych mediów oraz podstawy prawne pracy dziennikarza. Miejmy, nadzieję, że główny organizator Agencja Profil je wznowi, może w innym miejscu i okolicznościach.
Redakcja Głosu Pruszkowa
Przyjmę do sprzątania Pana na teren zewnętrzny. Serwis od poniedziałku do piątku 19zł netto/ godzina. Mile widziane doświadczenie w obsłudze..
GO SPORT to jedna z największych sieci sklepów sportowych w Europie. W Polsce Go Sport obecny jest od 1998 roku i w sposób dynamiczny rozwija swoją..
Warsztaty dziennikarskie w gminie Michałowice komentarze opinie