:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  11°C pochmurno z przejaśnieniami

Weekendowe Spotkanie Rodzinne „Czas nadziei” w ramach cyklu spotkań „Ku niepodległości - tożsamość,

Kiedy: 2018-03-17 , godzina: 11:00 | Gdzie: Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

historia, Weekendowe Spotkanie Rodzinne „Czas nadziei” ramach cyklu spotkań „Ku niepodległości tożsamość - zdjęcie, fotografia

 

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie rozpoczął nowy cykl spotkań skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Są Państwo ciekawi, jak wyglądała droga do odzyskania Niepodległości i jakie były oblicza kultury kształtowanej przez Polaków podczas zaborów? Jeśli odpowiedź brzmi „tak”, to zapraszamy do wspólnej nauki i zabawy. Organizatorzy przekażą wiedzę o wydarzeniach, ważnych postaciach epoki, literaturze, ubiorze i tańcu. Celem projektu zatytułowanego „Ku niepodległości - tożsamość, kultura, symbolika” jest propagowanie radosnego patriotyzmu obecnego w naszej codzienności, szacunku do dziedzictwa przodków, dumy z ich dokonań oraz próby zrozumienia narodowych sukcesów i porażek.

Drugie Weekendowe Spotkanie Rodzinne z tego cyklu zatytułowane jest: „Czas nadziei” i odbędzie się w sobotę, 17 marca, w godz. 11:00 – 15:00. Zapraszamy Państwa w podróż w czasie i cofnięcie się do Polski początku XIX wieku – czasu wielkich nadziei i zrywów niepodległościowych. W trakcie tego spotkania dzieci, młodzież i dorośli będą mieli okazję poznać różne oblicza kultury tamtych czasów. Jakie były wówczas modne tańce, czym charakteryzowała się moda, dlaczego kokarda narodowa miała 3 kolory? Kim były markietanki, jak wyglądał mundur ułana Księstwa Warszawskiego i jakie miał oporządzenie? Na te wszystkie pytania znajdą Państwo odpowiedzi w czasie spotkania w Muzeum. W trakcie mini turniejów, skierowanych do dzieci i dorosłych, będzie można sprawdzić swoją wiedzę o Panu Tadeuszu i Balladach i romansach Adama Mickiewicza. Ponadto podczas prelekcji będzie można zgłębić swoją wiedzę o hymnie narodowym.

Zapraszamy! Wstęp wolny. Bez zapisów.

 

W programie:

godz. 11:30 - pokaz tańców z epoki połączony z warsztatami;

godz. 13:30 - prelekcja Mazurek Dąbrowskiego. Od pieśni żołnierskiej do hymnu państwowego” - Przemysław Rey;


godz. 11:00 – 15:00

  • Ubiór z pierwszej połowy XIX w.;
  • Markietanki 2 pułku ułanów Xięstwa Warszawskiego: kim były, czym się zajmowały. Degustacja karmelków i oranżady;
  • Armia Księstwa Warszawskiego - umundurowanie, broń, musztra dla chętnych;
  • Warsztaty wykonywania kokard i kotylionów;
  • „Pan Tadeusz”, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – teleturniej dla dzieci i dorosłych;
  • Kalendarium wydarzeń, Polska i świat – prezentacja.

Tematy kolejnych spotkań:

III
druga połowa XIX wieku - czas żałoby, pracy organicznej i początek rewolucji przemysłowej;

IV
początek XX wieku - rozwój towarzystw społecznych i kulturalnych, harcerstwa, sztuki filmowej i przygotowania do wojny;

V
świętowanie odzyskania Niepodległości. 

 * * *

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie zajmuje się badaniem i ochroną unikatowego w skali Europy dziedzictwa pradziejowego, jakie stanowi Mazowieckie Centrum Metalurgiczne – drugie co do wielkości centrum hutnicze „barbarzyńskiej” Europy. Realizując swoją misję placówka szczególną troską naukową otacza zbiory tworzące niepowtarzalną kolekcję  archeologiczną oraz organizuje liczne wydarzenia popularyzatorskie i edukacyjne. Jako żywy ośrodek muzealny jest przestrzenią spotkań ludzi nauki i kultury, miejscem otwartym dla lokalnej społeczności, prowadzi wiele wydarzeń i warsztatów poza swoimi murami. Poprzez wszelkie podejmowane inicjatywy Muzeum dąży do rozbudzenia w społeczeństwie autentycznego zainteresowania przeszłością
i wyrobienia nawyku uczestnictwa w szeroko pojętej kulturze.

Kontakt:

Monika Pawełczyńska-Ślusarczyk – specjalista ds. Public Relations
tel. +48 22 758 72 66,  e-mail: [email protected]
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Pl. Jana Pawła II 2, 05-800 Pruszków
www.mshm.pl

 

 

 


Weekendowe Spotkanie Rodzinne „Czas nadziei” w ramach cyklu spotkań „Ku niepodległości - tożsamość, komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się