:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  7°C pochmurno z przejaśnieniami

Wieczór z Pawłem Świętoreckim autorem książki o Wandzie Polańskiej - Brylancie Polskiej Operetki

Kiedy: 2018-08-03 , godzina: 18:00 | Gdzie: Kawiarnia Zapach Szczęścia w Pruszkowie, ul. Ołówkowa 1d

rozrywka, Wieczór Pawłem Świętoreckim autorem książki Wandzie Polańskiej Brylancie Polskiej Operetki - zdjęcie, fotografia

 

Wanda Polańska (ur. 29 kwietnia 1931 w Fumay we Francji) – polska śpiewaczka operetkowa. Uczennica profesora Józefa Gaczyńskiego w Krakowie. Jak głosi anegdota, na pierwszym spotkaniu z profesorem Józefem Gaczyńskim mistrz sprawdzał jej skalę sopranu. Polańska śpiewała coraz wyżej i wyżej, w końcu profesor zarządził: „Dziecko, przestań, bo mi klawiatury braknie!”. Tak narodził się najsłynniejszy głos powojennej operetki polskiej.

Wanda Polańska debiutowała w roku 1957 w Operetce Śląskiej w Gliwicach, na tamtejszej scenie śpiewała przez sześć sezonów głównie partie w takich operetkach jak Zemsta nietoperza, Księżniczka czardasza, Król włóczęgów, Cnotliwa Zuzanna, Wiktoria i jej huzar.

W roku 1963 artystka przeniosła się do Warszawy, stając się wkrótce pierwszą gwiazdą stołecznej Operetki Warszawskiej. Polańska śpiewała też gościnnie w Bukareszcie, Moskwie, Leningradzie, Kijowie i Charkowie. Oglądali ją też widzowie wszystkich krajów demokracji ludowej a także Anglii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Od lat nagrywa swój bogaty i różnorodny repertuar dla radia i telewizji.

Przykład płyty: Wanda Polańska-soprano, wyd. Muza SX-1041 (współuczestniczyli dyrygenci: Stefan Rachoń i Jan Pruszak)

Występowała też kilkakrotnie w programach Podwieczorek przy mikrofonie w kawiarni Stolica. (źródło: opis płyty autorstwa Bogdana Okulskiego).

Inicjatorem spotkania jest: Stowarzyszenie Wspólnie Pruszków Rozwijamy.

 

 


Wieczór z Pawłem Świętoreckim autorem książki o Wandzie Polańskiej - Brylancie Polskiej Operetki komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się