:-( Wygląda na to że masz Adblocka. Utrzymujemy się z reklam żeby móc dostarczyć Ci wiadomości z Twojego regionu za które nie musisz płacić, czy mógłbyś rozważyć jego wyłączenie?
  8°C zamglenie

Zaproszenie do Stawiska

historia, Zaproszenie Stawiska - zdjęcie, fotografia

 

Studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi (1961-67). Po przerwanych studiach podjął twórczość literacką utrzymując się z pracy zarobkowej w różnych zawodach. Debiutował jako poeta w 1969 r. w Warszawie tomikiem „Przegrany semestr” pod pseudonimem Jan Strehl.

W latach 1970–1977 pracował w Instytucie Wydawniczym „PAX” w Warszawie. W czasie stanu wojennego przewodził Gliwickiej Grupie Literackiej, której był założycielem. Od 1985 do 1991 był pracownikiem Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993–1996 prezesował Oddziałowi Katowickiemu Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, którego prezesem jest również obecnie. W latach 1999-2002 wiceprezes ZG SPP w Warszawie. Pełni funkcję prezesa Klubu Związków Twórczych w Gliwicach. Bierze aktywny udział w realizacji wielu krajowych i zagranicznych imprez literackich.

Odznaczony Złotym Krzyżem Zasług za zasługi dla kultury polskiej i Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wiersze Jana Strządały były tłumaczone na wiele języków: rosyjski, niemiecki, czeski, angielski, włoski, hebrajski i esperanto.

 

 


Zaproszenie do Stawiska komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się