Reklama

OZE na Mazowszu - które rozwiązania są idealne dla gmin

14/04/2015 03:54


 


Coraz więcej mazowieckich gmin zastanawia się, w jakie źródła energii powinny zainwestować. Ich działania powinny odbywać się w sposób zaplanowany i skoordynowany. Projekt SYSTEM (Systematyczne Zarządzanie Transformacją Energetyczną) zaproponowany przez Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu to rozwiązanie, które pozwoliłoby lokalizować potencjalne, opłacalne miejsca wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Dziś w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie, w którym wzięli udział marszałek Adam Struzik, przedstawiciel szwajcarskiego laboratorium – prof. Reza Abhari, prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński, a także przedstawiciele samorządów innych województw – lubelskiego i łódzkiego oraz mazowieckich ośrodków naukowo-badawczych.

Reklama

Odnawialne źródła energii mają coraz większe znaczenie. Ich wykorzystanie to nie tylko większa oszczędność, ale przede wszystkim – ochrona środowiska. Gminy coraz chętniej korzystają z alternatywnych źródeł energii – przykładem są montowane na dachach domów i instytucji publicznych instalacje solarne lub fotowoltaiczne, a także coraz częściej stawiane elektrownie wiatrowe. Do podjęcia decyzji o tym, jaki system sprawdzi się w konkretnej gminie, potrzebne jest narzędzie, które mogłoby pomóc w planowaniu energetyki. W tym celu Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu stworzyło projekt o nazwie SYSTEM.


– Analizujemy możliwość realizacji tego projektu. Dotyczy on bardzo zaawansowanych technologicznie oprogramowań, które posłużą do projektowania rozwoju rynku energetycznego. Myślę, że w ramach środków europejskich – krajowych lub regionalnych, bylibyśmy w stanie taki projekt realizować, angażując przy tym mazowieckie ośrodki naukowo-badawcze – powiedział marszałek Adam Struzik.

Reklama

Znaczna część projektu została już w ciągu 10 lat wypracowana – jak powiedział dziś przedstawiciel Laboratorium Konwersji Energii ETH Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Zurychu prof. Reza Abhari. Są jednak luki, które trzeba wypełnić – dotyczy to np. danych GIS (System Informacji Geograficznej). Docelowo platforma powinna zawierać cztery moduły – danych (zebrane informacje), modeli (informacje połączone w związki), scenariuszy (badania wybiegające w przyszłość) i interesariuszy (moduł dla konkretnej grupy odbiorców np. inwestorów).


– Mam nadzieję, że system będzie przydatnym narzędziem w codziennej pracy samorządu, już nie tylko na poziomie województwa, gdzie mógłby być takim instrumentem standaryzującym pewne rozwiązania dotyczące energetyki, ale przede wszystkim w terenie. Chcielibyśmy, aby to narzędzie IT było instrumentem do zarzadzania energetyką w gminach i powiatach – podsumował prezes Mazowieckiej Agencji Energetycznej Bartosz Dubiński.

Reklama

Reklama

Komentarze opinie

Podziel się swoją opinią

Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.


Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości